Co wiemy o konopiach?

 

 

Konopie siewne, gatunek z rodziny konopiowatych są botanicznie spokrewnione z chmielem. Prawdopodobnie rośliny te rozdzieliły się 27 800 000 lat temu. Za ojczyznę konopi uważa się Tybet, dokładnie okolice jeziora Kuku-nor na Wyżynie Tybetańskiej. Do Europy dotarły około 6 mln lat temu. Zatem mają one już długą historię. Odmiany siewne konopi to bogactwo dobroczynnych składników aktywnych. Zawierają one około 550 substancji; 150 rodzajów kannabinoidów, 200 terpenów, flawonoidów, 50 węglowodorów, 12 nienasyconych kwasów tłuszczowych jak omega -3, omega-6 kwas gamma linolenowego GLA i wiele innych cennych składników.

 

 

 

 

Ze względu na zawartość tak wielu substancji leczniczych znalazły one zastosowanie w produkcji olejków CBD oraz takich leków np. Sativex. Konopie nie bez powodu też są nazywane „superfood”. Nasiona są bogatym źródłem pełnowartościowego białka i mikroelementów. Zawierają naturalną witaminę E, czyli tokoferol, przeciwutleniacz, chroni on kwasy tłuszczowe przed starzeniem się, czyli „utlenianiem”. Ponadto mają wspaniały orzechowy smak.

 

 

 

 

 

Warto włączyć je do codziennej diety wraz z olejem konopnym, który jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w idealnej dla naszego organizmu proporcji kwasów omega-3 do omega-6 - 3:1. Oleje konopne mają działanie prozdrowotne. Zmniejszają ryzyko występowania zawałów serca, miażdżycy i udarów. Minimalizują powstawanie zakrzepów, regulują poziom cholesterolu i obniżają ciśnienie krwi. W produkcji spożywczej z nasion oprócz oleju pozyskuje się również mąkę, mleko konopne i herbatę.

 

 

 

 

 

Do czego jeszcze oprócz żywności możemy wykorzystać tą cudowną roślinę?

 

Włókna konopi z powodzeniem były używane w przemyśle odzieżowym do produkcji ubrań. W budownictwie materiał ten może być wykorzystywany do ocieplenia i izolacji budynków oraz uszczelnienia połączeń gwintowanych (pakuły). Odpad w postaci biomasy można z powodzeniem wykorzystać jako środek opałowy. W przemyśle samochodowym już w 1941 Henry Ford wykorzystał konopie do produkcji karoserii samochodu. Również w gałęzi motoryzacyjnej z powodzeniem można zastosować olej z konopi do produkcji biodiesla jako oleju napędowego do pojazdów.

 

 

Nie bez przyczyny uważa się, że produkcja papieru z konopi jest dużo bardziej ekologiczna i wydajna niż papieru drzewnego. Konopie rosną bardzo szybko, nie wyjaławiają gleby, dlatego można co roku uzyskiwać wysokie plony, nie prowadzać jednocześnie wycinki drzew z przeznaczeniem dla przemysłu papierniczego. I tu jeszcze nie koniec. Wszystkie odpady, których nie udało się wykorzystać wcześniej, możemy przeznaczyć na paszę dla zwierząt a nasiona na karmę dla ptaków.
Jak widać, konopie są niezastąpioną rośliną w wielu aspektach, do tego bardzo zdrową i ekologiczną.

 Dlatego my kochamy konopie!

 

 

 

 

 

 

https://www.medicaljane.com, Barbara Simonsohn „Konopie cud natury”, Wikipedia